Artykuł

02.05.2024

Młody EDUinspirator 2023: Kaja Możdżeń

Tytuł Młodego EDUinspiratora 2023 otrzymała Kaja Możdżeń, liderka projektu solidarności „Pocztówka z Lublina”, która kontynuuje aktywność w sektorze pozarządowym. Czas ją bliżej poznać!

  • Autor: archiwum prywatne

Kaja Możdżeń to licealistka i wolontariuszka z Lublina, działaczka społeczna zaangażowana w obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży – Lublin 2023.

Na co dzień chodzi do XXX Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Twardowskiego w Lublinie. Jej przygoda z wolontariatem rozpoczęła się w Fundacji Sempre a Frente – tam poznała programy Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności. Projektem, który zainspirował ją do dalszych, pełnych pasji działań, była „Pocztówka z Lublina” (w ramach EKS-u), zapowiadająca obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 – Lublin 2023.

– Do moich zadań należała koordynacja wolontariuszy, organizacja i przeprowadzanie spotkań grupy, kontakt z partnerami projektu, zarządzanie mediami społecznościowymi – wspomina młoda EDUinspiratorka.

 „Pocztówka z Lublina” rozwinęła w niej umiejętności przywódcze, co zaowocowało kolejnymi aktywnościami, w tym jej własną już inicjatywą społeczną „Spragnieni Kompetencji”, finansowaną w ramach Miejskiego Aktywatora Młodzieżowego. To program mikrograntów dla nieformalnych grup młodzieżowych, realizowany w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży – Lublin 2023.  

Licealistka przez dwa lata udzielała się również jako wolontariuszka w Centrum Informacji i Rozwoju Młodzieży. Tam zakochała się w idei edukacji pozaformalnej. – Dopiero gdy korzysta się zarówno z edukacji formalnej, jak i pozaformalnej, można w pełni rozwinąć potencjał i znaleźć kierunek, w którym chce się podążać w życiu – uważa. 

Lublinianka zapewnia, że po drobnych krokach przychodzi czas na stawianie tych większych: – Projekty Erasmusa czy EKS-u są okazją do tworzenia doświadczeń i wspomnień kształtujących ambicje, cele i marzenia – mówi. I ma rację – za swój wkład w rozwój lokalnej społeczności otrzymała od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów tytuł Ambasadorki Europejskiego Roku Młodzieży.