Artykuł

Publikacja

30.06.2022

Bądź inspiracją jak Marianna Pikul

Całe życie związana ze sportem – jej tata i bracia byli piłkarzami. Dzieciństwo spędziła na boiskach. Dziś uczestniczy w międzynarodowych projektach i motywuje innych. Marianna Pikul – zdobywczyni tytułu Młody EDUinspirator 2021.

  • Autor: FRSE

Na co dzień można ją spotkać w biurze zarządu w dziale organizacyjnym i międzynarodowym Akademickiego Związku Sportowego (AZS) w Warszawie. Właśnie realizuje trzy projekty w ramach programu Erasmus+ w sektorze Sport. Jeden z nich koordynuje wspólnie z European University Sports Association (EUSA), pozarządową organizacją non profit działającą w dziedzinie europejskiego sportu akademickiego. Inicjatywa ta obejmuje wymianę doświadczeń w organizowaniu wydarzeń sportowych i zawodów, w których biorą udział drużyny studenckie z całej Europy. Dwa kolejne projekty z udziałem Marianny to partnerstwa – jedno dotyczy wolontariatu w turniejach piłki ręcznej plażowej, drugie – włączenia w sport osób narażonych na wykluczenie. Młoda EDUinspiratorka uczestniczy w budowaniu platformy, na której znajdą się materiały mające pomóc organizacjom angażować w świat sportu osoby z dysfunkcjami. Pomysłodawcą tej inicjatywy jest wspomniana już EUSA, a wśród partnerów, oprócz AZS-u, znajdują się Europejski Komitet Paraolimpijski oraz uniwersytety ze Starego Kontynentu. Mariannie udaje się dziś to, o czym marzy wielu – łączyć pasję z zawodem. Z wykształcenia jest magistrem dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie.

„Nigdy nie sądziłam, że mogę inspirować innych. Byłam skupiona na tym, co lubię robić, a nie na tym, aby ktoś to zauważył i nagrodził. Projekty europejskie, w których brałam udział, na tyle dużo wniosły do mojego życia, że chciałabym, aby inni też z nich skorzystali. To bardzo istotne, żeby głośno o nich mówić, bo są świetnym doświadczeniem wpływającym na dalsze wybory. A nagroda Młodego EDUinspiratora w bardzo miły sposób podsumowuje to, co robiłam przez ostatnie lata” – mówi Marianna.

Jak to się wszystko zaczęło? Najpierw był niepozorny wyjazd w ramach Erasmusa+ na półroczną wymianę do Niemiec, z której dzisiejsza EDUinspiratorka wróciła z uczuciem niedosytu. Postanowiła wówczas dołączyć do projektu Europejskiego Korpusu Solidarności (EKS). W 2018 roku wyjechała do Słowenii na ośmiomiesięczny wolontariat w EUSA, podczas którego nauczyła się m.in. pisać wnioski o projekty, a zdobyte umiejętności wykorzystała po powrocie do kraju.

Od początku swoich studiów, czyli od 2016 roku, Marianna należała do Erasmus Student Network (ESN) na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Najpierw jako członek zarządu, potem – członek komisji rewizyjnej. Już wtedy zachęcała studentów do realizowania się w środowisku międzynarodowym. Po przyjeździe ze Słowenii zaczęła działać w europejskiej Sieci Alumnów Europejskiego Korpusu Solidarności. O swojej miłości do sportu i międzynarodowych działaniach opowiadała w kampanii „Pomagaj nie tylko lajkiem” – obok takich gwiazd sportu, jak siatkarz Bartosz Kurek czy pływaczka Otylia Jędrzejczak.

Tytuł Młodego EDUinspiratora nie sprawił, że Marianna osiadła na laurach. Oprócz trzech wspominanych projektów jest w trakcie przygotowań do koordynacji wolontariatu na Europejskich Igrzyskach Akademickich 2022 w Łodzi. Podczas imprezy sportowej dla pięciu tysięcy studentów z całej Europy będzie przekazywać swoją pasję i doświadczenie młodym wolontariuszom – jak na EDUinspiratorkę przystało.

MŁODY EDUINSPIRATOR 2021
W roku 2021 po raz pierwszy w plebiscycie EDUinspirator można było powalczyć o laur Młodego EDUinspiratora. Ubiegali się o niego uczniowie, wolontariusze i studenci. EDUinspirator to konkurs dla osób, które angażują się w realizację międzynarodowych projektów edukacyjnych w ramach programów zarządzanych przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.