Aktualności

26sierpień2014

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Koło” w Gdańsku

W projekcie “Connection against exclusion” uczestniczyło sześcioro wolontariuszy z Hiszpanii, Francji, Rumunii, Austrii i Ukrainy. Ich działania na rzecz osób niepełnosprawnych umysłowo trwały 11 miesięcy. Wolontariusze uczestniczyli w spotkaniach społeczno-integracyjnych, brali udział w zajęciach Teatru Razem, uczestniczyli w publicznych przedstawieniach oraz grali w Orkiestrze Vita Activa i w zespole Remont Pomp, który nagrał płytę „Złota Platyna”.

Upowszechnianie rezultatów:

Podstawowym założeniem projektu “Connection against exclusion” było wpieranie osób z niepełnosprawnością intelektualną podczas pracy w placówkach. Wolontariusze uczestniczący w projekcie wywiązali się bardzo dobrze ze swoich zadań.  Po raz pierwszy zdecydowano się na to, żeby wolontariusze samodzielnie poprowadzili warsztaty fotograficzne podczas Festiwalu ”Świat Mało Znany”. Był to bardzo dobry pomysł. Jak zawsze wolontariusze świetnie radzili sobie z działaniami artystycznymi oraz z programem „Starszy Brat – Starsza Siostra”. Bardzo dobrym pomysłem okazało się założenie ksiegi pamiatkowej wolontariuszy. W niej każdy z wolontariuszy umieścił swoje zdjecie i krótki opis wraz z podziękowaniami. Ogromnym sukcesem jest także fakt, iż hiszpański wolontariusz został zatrudniony w stowarzyszeniu w Ośrodku Rehabilitacyjno Edukacyjno-Wychowawczym. Projekt nastawiany był także na promocję  działań. Bardzo ważną rolę odgrywały w nim działania artystyczne, które podjął zespół Remont Pomp, Teatr Razem, Orkiestra Vita Activa, Festiwal “Świat Mało Znany” jak i wszystkie działania nastawione na współpracę ze społecznością lokalną. Informacje o projekcie umieszczono na stronie internetowej, na Facebooku zespołu Remont Pomp i Teatru Razem.  Ponadto w pudełeczku z płytą “Złota Platyna” zespołu Remont Pomp znajduje się książeczka, w której umieszczono informacje o działaniach wolontariuszy oraz notkę o wsparciu ze strony Progmamu “Młodzież w działaniu”. Płyta została wydana w ilości 1500 sztuk, zostały także rozesłane setki maili z informacją o niej.

Projekt realizowany jest od lat. Dzięki niemu osoby z niepełnosprawnością intelektualną bardzo zintegrowały się z naszymi wolontariuszami. Nasi uczestnicy mają ogromne problemy z nawiązywaniem kontaktów społecznych, ale “Connection against exclusion” skutecznie je minimalizuje. Godnym uwagi jest również inicjatywa “Starszy Brat – Starsza Siostra”, gdzie bariera językowa nie przeszkadza w nawiązaniu bardzo bliskiej, przyjacielskiej relacji. Chcielibyśmy również podkreślić, że nasza organizacja rzetelnie realizuje swoje zadania, które często są bardzo innowacyjne – oceniają organizatorzy

Tytuł projektu : “Connection against exclusion”
Okres realizacji projektu: 6.08. 2012 – 30.09.2013
Program : “Młodzież w działaniu”

 

www.psouu.gda.pl
Opis został stworzony na podstawie tekstów zamieszczonych przez nominowanych w dokumentacji konkursowej.

 

  • 26 sierpień, 2014