Aktualności

28sierpień2014

Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich

Projekt „Śladami powstańców 1863 na Litwie” to wspólne działania młodzieży z Polski i Litwy. Głównym tematem projektu było poznanie wydarzeń związanych z Powstaniem Styczniowym i historii łączącej oba narody.  W trakcie projektu uczestnicy wzięli między innymi udział w grze miejskiej „Śladami powstańców 1863” ulicami Starego Miasta w Kownie, a po jej podsumowaniu obejrzeli zrekonstruowany przez Filmotekę Narodową film niemy „Rok 1863”, oparty na powieści Stefana Żeromskiego „Wierna rzeka”. Zdobyta wiedza historyczna stała się doskonałą bazą wyjściową do przeprowadzenia warsztatu plastycznego, którego efektem są dwie bliźniacze gry planszowe o Powstaniu Styczniowym. Dodatkowo, aby młodzież mogła się dobrze poznać, uczestnicy organizowali wieczory narodowe i gry integracyjne. Poprzez wspólne zmagania z projektowymi zadaniami młodzież poznała siebie, swoją historię i kulturę oraz nawiązała wiele nowych i ciekawych znajomości.

Upowszechnianie rezultatów :

W wyniku realizacji projektu “Śladami powstańców 1863 na Litwie” młodzież zdobyła wiedzę historyczną, która pozwoliła na odkrycie wspólnych korzeni i zniwelowanie uprzedzeń. Młodzi otrzymali solidną dawkę wiedzy z zakresu literatury, kultury obyczaju, regionalizmu i tradycji, rozwinęli wyobraźnię, kreatywność, empatię i krytyczne myślenie. Wśród uczestników projektu wzrosło poczucie tolerancji i zrozumienia dla różnorodności.

Równie ważnym rezultatem jest edukacyjna gra planszowa wraz z opracowanymi zasadami i informacją o Powstaniu Styczniowym, którą młodzież stworzyła podczas warsztatu plastycznego (częściowo w plenerze Raudondvaris). Gra pt. “Śladami powstańców 1863” jest efektem zdobytej wiedzy, odczuć i emocji inspirowanych obecnością młodych ludzi w historycznych miejscach Kowna i okolicy.

Podjęto  szereg działań na rzecz skutecznego rozpowszechnienia i wypromowania wypracowanych rezultatów. Powielone egzemplarze gry trafiły m.in. do Fundacji Rozwoju Systemu Informacyjnego, Narodowego Centrum Kultury, piekarskich szkół i 8 filii biblioteki. Dodatkowo przygotowano 8 kompletów gry z regulaminem i informacjami o Powstaniu w języku angielskim, które trafiły do bibliotek siostrzanych w Austrii, Chorwacji, Czechach, Finlandii, Hiszpanii, Turcji i Włoszech. Jeden egzemplarz trafił do NAPLE (National Authorities on Public Libraries in Europe) przy hiszpańskim Ministerstwie Kultury, będącego organizatorem programu Sister Libraries. Oryginał w wersji polskiej (w rozmiarach 100x150cm) wraz z ze zdjęciami z realizacji poszczególnych działań został wystawiony w Galerii Młodych w holu biblioteki.

Uważamy, że nasz projekt „Śladami powstańców 1863 na Litwie” zasługuje na zwycięstwo w konkursie EDUinspiracje, ponieważ niełatwo jest zainteresować młodzież „doby Facebook’a” odległą, z pozoru mało ciekawą tematyką historyczną. Nam się to udało – oceniają organizatorzy.

Tytuł projektu: “Śladami powstańców 1863 na Litwie”
Okres realizacji: 9.07.2013 – 14.07.2013
Program: Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży

 

www.biblioteka.piekary.pl

 

 

Opis został stworzony na podstawie tekstów zamieszczonych przez nominowanych w dokumentacji konkursowej.

  • 28 sierpień, 2014