Aktualności

25listopad2015

Edukacyjne Oscary rozdane – relacja z Gali Wręczenia Nagród Edukacyjnych FRSE

Aula pięknego budynku Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej była we wtorek, 24 listopada 2015 r., miejscem, w którym już po raz piąty wręczono nagrody w konkursie EDUinspiracje, organizowanym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji konkursu brzmiało „Dobry rezultat – trwałe oddziaływanie”. Jego znaczenie podkreślił w swojej mowie powitalnej Mirosław Marczewski, dyrektor generalny FRSE, zwracając zarazem uwagę, że w konkursie wybrano najlepsze projekty spośród ogromnej liczby ponad 3 tysięcy projektów zrealizowanych w ciągu ostatniego roku w ramach programu Erasmus+. – Dzisiejsza gala to świetna okazja, by zapoznać się z najciekawszymi i najbardziej wartościowymi projektami – podkreślił dyrektor Marczewski.

Następnie na scenie pojawił się gość specjalny, czyli Kinga Baranowska, himalaistka która ma na swoim koncie zdobycie dziewięciu ośmiotysięczników. Opowiedziała zebranym o wyprawach do Nepalu i realizowaniu swojej pasji. – Kluczem do sukcesu jest praca zespołowa – podkreśliła Kinga Baranowska i choć miała na myśli wspinaczkę wysokogórską, to jej słowa świetnie pasują również do realizacji projektów edukacyjnych. Po tym wystąpieniu oczekiwanie na najważniejszą część wieczoru umiliła wszystkim gościom muzyka tria smyczkowego Unforgettable, złożonego z absolwentek Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Kiedy instrumenty umilkły, na scenę weszli Mirosław Marczewski wraz z Teresą Wargocką, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, którzy wręczyli nagrody w konkursie EDUinspiracje. Laureatami konkursu zostało siedem instytucji z różnych sektorów edukacji, które zdaniem kapituły konkursu zrealizowały w ubiegłym roku najlepsze projekty międzynarodowe w ramach programu Erasmus+ i innych programów zarządzanych przez FRSE. Rozstrzygnięcia kolejnych kategorii przyniosły wiele wzruszeń, zaś zwycięzcy nie kryli zaskoczenia – do ostatniej chwili nie ujawniono, kto zostanie laureatem poszczególnych kategorii.

Następnie przyszedł czas na wyłonienie zwycięzców konkursu EDUinspirator. Wręczyli je prof. dr. hab. Stefan Kwiatkowski oraz Jan Truszczyński, członkowie kapituły konkursu wraz z Tomaszem Bratkiem, zastępcą dyrektora generalnego FRSE. Nagrody otrzymali indywidualni uczestnicy i koordynatorzy projektów dofinansowanych przez FRSE, docenieni za szczególne zaangażowanie w realizację projektów edukacyjnych. Siedmioro laureatów wyłonionych w tegorocznej edycji konkursu reprezentuje różne sektory edukacji, łączy ich zaś to pasja i wysoka jakość podejmowanych działań.

Trzeci konkurs, w którym przyznano nagrody w trakcie Gali, to EDUinspiracje – Media, w tym roku zorganizowany po raz pierwszy. Nagrodzono w nim dziennikarzy, autorów tekstów i audycji opisujących międzynarodowe projekty edukacyjne. Kapituła konkursu przyznała pięć nagród i jedno wyróżnienie w czterech kategoriach konkursowych – wskazując najlepsze, najciekawsze i najbardziej wartościowe materiały dziennikarskie. Nagrody dla wyróżnionych dziennikarzy wręczyli Arkadiusz Jarkiewicz, dyrektor departamentu ekonomicznego Ministerstwa Edukacji Narodowej, prof. dr hab. Dariusz Rott, członek kapituły konkursu oraz Marcin Rolnik, członek zarządu FRSE.

Po zakończeniu goście zostali zaproszeni na bankiet. Laureaci wszystkich konkursów przyjmowali gratulacje i z dumą prezentowali pamiątkowe statuetki. W miłej i inspirującej atmosferze kuluarów jeszcze długo toczyły się pełne pasji dyskusje. Teraz pozostaje czekać na przyszłoroczną edycję konkursu – i kolejną, szóstą już, Galę Wręczenia Nagród Edukacyjnych FRSE.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o zwycięzcach tegorocznych edycji konkursów EDUinspiracje, EDuinspirator i EDUinspiracje – Media!

folder_okładka

  • 25 listopad, 2015