Galeria zwycięzców
25.11.2019
Otwarta Europa szansą rozwoju zawodowego uczniów opolskiej budowlanki – edycja II
About Project
Zespół Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II w Opolu już po raz drugi wysłał swoich uczniów do Niemiec i na Słowację po nowe kompetencje zawodowe.
Opolska budowlanka po raz kolejny pokazała, jak dobrze radzi sobie z organizacją europejskich mobilności. W ostatnim projekcie wzięło udział blisko czterdziestu uczniów technikum i szkoły branżowej, kształcących się w zawodach: technik budownictwa, technik architektury krajobrazu, technik aranżacji wnętrz oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.
W trakcie dwutygodniowych staży zagranicznych poszerzali swoją wiedzę między innymi o treści nieobjęte polską podstawą programową dla kształcenia zawodowego lub niemożliwe do realizacji
w warunkach, jakie oferuje im ich szkoła. Uczyli się chociażby o technologii malarskiej, projektowaniu miejsc przy użyciu betonu i naturalnego kamienia brukowego, ćwiczyli się w pracach ogólnobudowlanych i wypróbowywali sprzęt i oprogramowanie przydatne w budownictwie, z którymi do tej pory nie mieli okazji się spotkać. Odkrywali także samych siebie – udział w mobilności wpłynął pozytywnie na ich poczucie własnej wartości, samokrytykę i umiejętność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Uczniowie dostrzegli też potrzebę dalszego kształcenia, co dowodzi, że projekt stanowi niejako odpowiedź na problem przedwczesnego porzucania edukacji przez osoby młode i idącego za tym bezrobocia. Korzyści z uczestnictwa w projekcie odniosła także sama szkoła poprzez podniesienie kompetencji kadry oraz promocję placówki wśród pracowników i kandydatów.
Efektami swojej nauki uczniowie podzielili się z rówieśnikami, prowadząc warsztaty „Przekaż wiedzę dalej”, podczas których wcielili się w rolę trenerów koordynujących drużyny podczas konkursu na projekt aranżacji terenu wokół Szpitala Wojewódzkiego w Opolu i mozaikę kafelkową. Poza tym, podobnie jak w poprzedniej edycji, uczestnicy włączyli się w działalność charytatywną. Wykorzystali nowe umiejętności przy remoncie sal szpitalnych oddziału dermatologiczno-onkologicznego w Szpitalu Wojewódzkim oraz pomieszczeń wspólnych Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu. Dzięki temu na projekcie skorzystała nie tylko szkoła, ale też społeczność lokalna.
-
CLIENT:
Zespół Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II w Opolu
-
SKILLS:
Otwarta Europa szansą rozwoju zawodowego uczniów opolskiej budowlanki - edycja II
-
URL:
www.zsb.opole.pl
More Info
Otwarta Europa szansą rozwoju zawodowego uczniów opolskiej budowlanki - edycja II