Aktualności

21kwiecień2017

EDUinspiracje zawodowo w Łodzi

Łódź to miasto silnie kojarzone z przemysłem włókienniczym, natomiast według danych kuratorium obecnie w woj. łódzkim w szkołach zawodowych szkoli się trzech krawców rocznie.  Dlaczego prestiżowy zawód, dający perspektyw na prace, dziś praktycznie wymiera? 

20 kwietnia w Łodzi odbyła się kolejna konferencja z cyklu EDUinspiracje Zawodowo. W trakcie wydarzenia dyskutowano o możliwościach, jakie daje kształcenia dualne, oraz o współpracy szkolnictwa zawodowego z biznesem.  W sesjach tematycznych brali udział nauczyciele, dyrektorzy placówek oświatowych oraz przedstawiciele przedsiębiorców. Mowę wstępna wygłosił Łódzki Kurator Oświaty Grzegorz Wierzchowski.

Wydarzeniu towarzyszyła debata, Jak wspierać dialog z biznesem?, w której uczestniczyli Rafał Hubczyk z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, przedstawiciele Ośrodka Rozwoju Edukacji- Urszula Blicharz oraz Jerzy Bielecki, Małgorzata Sienna z Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, Anna Świebocka-Nerkowska z Polskiej Agencji Przedsiębiorczości oraz Agnieszka Sygitowicz z Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Specjalista pilnie poszukiwany!

40 proc. europejskich pracodawców nie może znaleźć pracowników z odpowiednimi umiejętnościami, aby rozwijać działalność i wprowadzać innowacje. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w wynikach badań przeprowadzonych przez ORE oraz ŁCNiKP Wynika z nich, że 98 proc. pracodawców oczekuje doświadczenia zawodowego od potencjalnych kandydatów o pracę.

Zdobycie doświadczenia zawodowego przez młodych ludzi jest bardzo ważne. Często kończą oni szkołę i nie otrzymują należytego praktycznego przygotowania. Program Erasmus+ daje możliwość podniesienia kluczowych kompetencji i umiejętności zawodowych poprzez udział uczniów w zagranicznych stażach zawodowych. Każdego roku Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji ramach programu Erasmus+ dofinansowuje kwotą 21 mln euro ok. 250 projektów w sektorze kształcenie i szkolenie zawodowe.  Dzięki temu 10 tysięcy uczniów oraz 300 nauczycieli ma możliwość podniesienia swoich kompetencji zawodowych. Dodatkowo blisko 7 mln euro przeznaczane jest na pasterstwa strategiczne – mówi Rafał Hubczyk zastępca dyrektora zespołu kształcenia i szkolenia zawodowego z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Przedstawiciele oświaty podkreślają, że finansowanie edukacji jest w tym wypadku kluczowe, ale istotne są również aspekty niematerialne.

Zależy nam na tym, by pracodawca zaangażował się w proces promocji danego kierunku kształcenia. Wtedy rzeczywiście będzie można mówić, że współpraca pomiędzy szkołą a biznesem jest efektywna. Informacja pracodawcy o tym, że jest zapotrzebowanie na pewne zawody, będzie bardziej wiarygodne dla ucznia, jego rodzica i dla środowiska lokalnego- podkreśla Kamila Niewiadomska, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno – Turystyczno – Hotelarskich im. Władysława Grabskiego w Łodzi.

Erasmus+ daje szansę na zdobycie nowych kompetencji

W trakcie łódzkich EDUinspiracji obecne były szkoły, które korzystają z programu Erasmus+. Ich uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności kulinarnych zdobytych podczas zagranicznych praktyk. Uczestnicząc w programie Erasmus+ Bartłomiej Szubański z Zespołu Szkół nr. 3 w Zduńskiej Woli odbył staż we włoskich restauracjach. Bartek chce zostać baristą, a zdobyte doświadczenie okazało się dla niego bezcenne.

Dzięki wyjazdom dobyłem doświadczenie pracując w dużej zagranicznej restauracji, nauczyłem się komunikować w języku angielskim- tym zawodowym gastronomicznym. Certyfikaty, które otrzymałem ułatwią mi znalezienie pracy – podkreśla Bartek.

Uczestnicy łódzkiej konferencji, która odbywała się w cyklu EDUinspiracje Zawodowo podkreślają, że temat szkolnictwa zawodowego jest ważny i nie należy go ignorować. Powód jest banalny. Być może niedługo w Łodzi zabraknie krawców.

 

Informacje na temat konferencji EDUinspiracje znajdują się na stronie http://eduinspiracje.org.pl/konferencje/lodz/.

EDUinspiracje Łódź

 

  • 21 kwiecień, 2017